List/Grid

Lajmet Subscribe to Lajmet

Manifestim edhe në Luginë në ndeshjen Serbi – Shqipëri

Manifestim edhe në Luginë në ndeshjen Serbi – Shqipëri

Edhe nëpër rrugët e Bujanovcit manifestohet për ndeshjen  Sërbi – Shqiëri Tifozë të shumtë edhe në Kosovën Lindore sidomos nëpër rrugët e Bujanovcit shihen duke Manifestuar.   Flamuri Autokton Shqipëtar… Lexo më shumë »

PVD: PVD: Përkrahja masovike ka demoluar strategjinë manipuluese të bllokut bojkotues (Presheva.com)

PVD: PVD: Përkrahja masovike ka demoluar strategjinë manipuluese të bllokut bojkotues (Presheva.com)

Shkruan (Presheva.com) dhe bllokon komentet e Lexuesve, Rtvpresheva.com ju ndan mundesinë të shprehni mendimin përmes komenteve tuaja. Pas suksesit të madh të listës zgjedhore të PVD – së në zgjedhjet… Lexo më shumë »

Musliu: Lugina s’e ka sikur Krimeja qeverinë ruse, por ka dy qeveri shqiptare puse!

Musliu: Lugina s’e ka sikur Krimeja qeverinë ruse, por ka dy qeveri shqiptare puse!

Kriza e Krimesë mund ta stabilizojë Luginën e Preshevës, duke legjitimuar autonominë e saj, me të drejtë bashkimi me Kosovën, ka thënë Jonuz Musliu, ish-kreu i UÇPMB-së, aktualisht kryetar i… Lexo më shumë »

Halimi -në krye të Trupit Koordinues emërohen njerëz në mënyrë arbitrare

Halimi -në krye të Trupit Koordinues emërohen njerëz në mënyrë arbitrare

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik (PVD) Riza Halimi ka deklaruar se në ngjarjet politike nuk mund të ndikohet pa pjesëmarrje në to dhe ka shtuar se problemet nuk mund… Lexo më shumë »

OVL e UCPMB-së homazhe dëshmorëve të kombit

OVL e UCPMB-së homazhe dëshmorëve të kombit

OVL e UCPMB-së ka bërë homazhe tek vendi i rënies dhe varrezat e dëshmorëve të UCPMB-së. Dëshmorët u nderuan nga familjarë,invalidë,veteranë dhe ish pjesëtar të UCPMB- së. Homazhet e sotme… Lexo më shumë »

Nesër merret vendimi për nëntë shqiptarët e Luginës- familjarët në ankth

Nesër merret vendimi për nëntë shqiptarët e Luginës- familjarët në ankth

Gjykata e Apelit në Beograd ka përfunduar seancën e sotme për rastin e nëntë të rinjve shqiptarë të njohur si “Grupi i Gjilanit”.Gjatë kësaj seance pala mbrojtëse ka dorëzuar disa… Lexo më shumë »

Edita Tahiri: Prishtina do të insistojë tek autoritet e Beogradit të heqin dorë nga politika diskriminuese ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

Edita Tahiri: Prishtina do të insistojë tek autoritet e Beogradit të heqin dorë nga politika diskriminuese ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, Edita Tahiri ka thënë se Prishtina do të insistojë tek autoritet e Beogradit të heqin dorë nga politika diskriminuese ndaj shqiptarëve në Luginë të Preshevës. “Marrëveshja në… Lexo më shumë »

Thaçi: DO T’I MUNDIM

Thaçi: DO T’I MUNDIM

Është zhgënjim dhe turp i madh që liderët politikë dhe qytetarët e Luginës së Preshevës nuk bënë as edhe përpjekjen më të vogël për mbrojtjen e Monumentit të UÇPMB’së. Unë… Lexo më shumë »

Daçiçit i dhemb shembja e lapidarit Serb në Viti

Daçiçit i dhemb shembja e lapidarit Serb në Viti

Daçiç ka reaguar kundër rrënimit të përmendores së partizanëve që ishte vendosur nga regjimi serb, duke thirrur nga pala Kosovare që të respektoj trashëgimin kulturore të Serbëve. Ai gjithashtu bën… Lexo më shumë »

Lapidari është hequr me “pëlqimin” e Perëndimit

Lapidari është hequr me “pëlqimin” e Perëndimit

Analistët në Beograd mendojnë se xhandarmëria serbe e ka hequr të dielën në mëngjes lapidarin e UÇPMB-së në Preshevë, pas marrëveshjes me autoritetet perëndimore. Ambasadorët e SHBA-së dhe të shteteve… Lexo më shumë »