List/Grid

Lajmet Subscribe to Lajmet

Tadiq në Kosovë me leje të Qeverisë

Tadiq në Kosovë me leje të Qeverisë

Autoritetet kosovare konfirmuan ardhjen e presidentit të Serbisë, Boris Tadiq, në Kosovë. Ato thanë se përmes zyrave ndërlidhëse të Komisionit Evropian në Beograd e Prishrtinë kanë marrë kërkesën e kreut… Lexo më shumë »

KFOR-i po kontrollon rrugët alternative.

KFOR-i po kontrollon rrugët alternative.

Leposaviq-KFOR-i ka vendosuar pika kontrolli në rrugët alternative që grupet kriminale serbe kanë hapur që pas mbylljes së dy pikave kufitare në veri të vendit. Ushtarët e KFOR-it në rrugët… Lexo më shumë »

Stefanovic kërkon ende kohë për vazhdimin e dialogut

Stefanovic kërkon ende kohë për vazhdimin e dialogut

Kryenegociatori i Serbisë në bisedimet me Kosovën, Borislav Stefanovic, ka thënë se raportet për datën e rifillimit të negociatave mes palëve janë vetëm spekulime. “Dialogu do të vazhdojë, kjo është… Lexo më shumë »

ANULOHET PLOTËSISHT AKTGJYKIMI NË BEOGRAD

ANULOHET PLOTËSISHT AKTGJYKIMI NË BEOGRAD

Gjykata e Apelit në Beograd, pas Ankesës së palës mbrojtëse dhe shqyrtimit të Aktgjykimit kundër nëntë Shqiptarëve nga Presheva, të akuzuar për krime lufte, pastaj të dënuar nga ana e… Lexo më shumë »

Vdes Sabedin Ajdini në burgun e Beogradit

Vdes Sabedin Ajdini në burgun e Beogradit

Në  natën festive të ndërrimit të moteve VDES në burgun e Beogradit, NJË SHQIPTAR NGA KOSOVA LINDORE   Nga Tërnoci PRESS   Të shtunën e 31 dhjetorit, kur anekënd botës… Lexo më shumë »

Nderrmarrja “Moravica” ne aksionin e radhës

Nderrmarrja “Moravica” ne aksionin e radhës

Punëtorët e Ndërmarrjes Publike Moravica në Preshevë sot gjatë tërë ditës kanë bërë pastrimin e pusetave në rrugën e Kumanovës, si pasojë e kësaj ka qenë mos kujdesja e qytetarëve… Lexo më shumë »

Tadic kundër referendumit të serbëve të Kosovës

Tadic kundër referendumit të serbëve të Kosovës

Presidenti i Serbisë, Boris Tadic, ka thënë se e ka një plan të qartë se “si të merret me situatën në Kosovë” dhe se për parimet themelore të kësaj “zgjidhjeje”… Lexo më shumë »

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës uron Gëzuar 2012

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës uron Gëzuar 2012

Shoqata për Trashëgimi dhe Krijimtari Kulturore e Luginës së Preshevës me seli në Preshevë i uron shëndet, suksese në punë dhe një vit të mbarë anëtarëve dhe Këshillit drejtues të… Lexo më shumë »

Shkolla fillore “Dituria” në fshatin Corroticë shënon përfundimin e gjysëmvjetorit

Shkolla fillore “Dituria” në fshatin Corroticë shënon përfundimin e gjysëmvjetorit

Në shkollën fillore “Dituria” në fshatin Corroticë, me në program kulturoro artistik, sot është shënuar përfundimi i gjysëmvjetorit të parë të vitit shkollor 2011/2012. në këtë manifestim që ishte i… Lexo më shumë »

Protesta e veteranëve të UÇK-së, kërkojnë respektim vlerash

Protesta e veteranëve të UÇK-së, kërkojnë respektim vlerash

Veteranët e ish-Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës protestuan para institucioneve në Prishtinë, duke kërkuar rishqyrtimin e Ligjit për vlerat e luftës së UÇK-së. Veteranët kundërshtuan miratimin e këtij ligji, duke thënë… Lexo më shumë »