17.9 C
Presevo
E hënë, Gusht 21, 2017

Asnjë i mbijetuar nga rrëzimi i aeroplanit në Rusi

Operacionet e kërkim-shpëtimit për aeroplanin ushtarak rus të rrëzuar në Detin e Zi, po vazhdojnë.Me këtë aeroplan udhëtonin 92 pjesëtarë të spikatur të forcave...

Rusia kërkon qartësi nga Forcat Ajrore zvicërane

Ambasada Ruse kërkoi nga Zvicra një deklaratë pasi forcat ajrore Zvicerane ka shoqëruar një aeroplan të qeverisë Ruse të premten. 3 Avionë luftarakë të Forcave...

Zgjedhjet në SHBA: Mësoni arsyen pse simbolet e demokratëve dhe republikanëve janë gomari dhe...

Për dekada të tëra, Partia Demokratike në Shtetet e Bashkuara është përfaqësuar nga një gomar, ndërsa ajo Republikane nga një elefant. Megjithatë, shumë njerëz...

“Erdogani po synon t’i shtrijë interesat e veta në Kosovë përmes xhamive”

Turqia ka qenë armik i Kosovës në kohën e pushtimit dhe konsiderohet që po vazhdon përpjekjet e saj për të shtrirë interesat e vetë...

Sulm vetvrasës në Siri, numri i viktimave shkon në 150

150 raportohet se ka shkuar numri i viktimave nga një seri shpërthimesh të koordinuara që tronditën Sirinë. Përgjegjësinë për sulmin e mori përsipër ISIS. Sulmet përfshinë...

Pakistani: Sulmi që vrau liderin taliban, i paligjshëm

Ministri i Brendshëm i Pakistanit, Chaudhry Nisar Ali Khan, është ankuar në lidhje me sulmin e telekomanduar të SHBA-së, i cili ka goditur udhëheqësin...

Kiev: Të paktën shtatë ushtarë të vrarë në 24 orët e fundit

Shtatë ushtarë ukrainas u vranë gjatë 24 orëve të fundit në konfrontimet midis rebelëve prorusë dhe forcave të qeverisë në lindje të Ukrainës, njoftoi...

Edhe BE-ja e sheh si kërcënim radikalizmin islamik në Kosovë

Një shkrim në gazetën “The New York Times” për radikalizmin islamik në Kosovë ka zgjuar një interes të veçantë edhe në Bruksel dhe ka...

Historia e emigrantit pakistanez në SHBA – hero i ushtrisë amerikane

Rreth 6,000 anëtarë të ushtrisë amerikane vetëidentifikohen si myslimanë, sipas Pentagonit. E komandanti i përgjithshëm i tyre i ardhshëm mund të jetë një njeri...

Katër ish-ministra nën hetim për çështjen ”KazMunaiGaz”

Katër ish-ministra rumunë janë nën hetim për mashtrim që rezultoi me sekuestrimin e një rafinerie në pronësi të Rumanisë nga grupi kazak ”KazMunaiGaz”, bënë...

Lajme Flash

Filluan punët për ndërtimin e rezervuarit të ujit te Kroni I Keq

Gjatë ditës së stome kryetarja e Komunës së Preshevës zonja Ardita Sinani bashkë me zëvendëskryetarin e komunës Reshat Nezirin inspektuan punët që kanë...

Shaip Kamberi takim me Ambasadorin e Republikës së Turqisë, Sh.T.z. Tanju Bilgiç

Ambasadori i R. së Turqisë, SH.T.z. Tanju Bilgiç, qëndroi sot për një takim pune në Komunën e Bujanocit. Temë e rëndësishme e këtij takimi, ndër...

Shfaqet filmi dokumentar “Luginë e ëmbla Luginë”, me regji dhe skenar të Granit Ajdinit.

Të premten, me datë 18 gusht me fillim nga ora 20:00, në qendër të qytetit, Në objektit e kuvendit të komunës së Preshevës, shfaqet...