E premte, Dhjetor 15, 2017

Grenlandës i rezikohen 293 qytete nga shrirja e akullajave

Shkrirja e akullit në Grenlandë është gjithnjë e më e madhe dhe më serioze. Shkencëtarët për këtë fajësojnë kryesisht ngrohjen globale të shkaktuar nga...

Alarmon shefi i NATO-s: Evropa ndodhet brenda shtrirjes raketore të Koresë Veriore

Raketat e Koresë Veriore tashmë kanë kapacitet për ta goditur Evropën, gjë që i vë në rrezik anëtarët e NATO-s, ka thënë shefi i...

Sapo ndodhi: Rrëzohet një avion në aeroportin Ataturk të Stambollit

Aeroporti kryesor i Stambollit, Ataturk, është mbyllur përkohësisht pasi që nja aeroplan privat është rrëzuar derisa po tentonte të aterronte. Aeroplani u përplas derisa po...

Hebrenjtë po përgaditen për rikthimin e Moisiut (Hazreti Musai)

Askush nuk e di ditën apo orën, por policia izraelite duket se beson se Moisiu do të rikthehet së shpejti. Komisioneri i policisë izraelite, Roni...

Vezet e kontaminuara, fajtor shteti Belg

Belgjika ka pranuar se kanë qenë të informuar qysh nga muaji qershor se vezët që vinin nga fermat holandeze mund të kishin qenë të...

Britania e përshëndet vendimin e Ivanovit që t’i japë mandatin Zaevit

Ministri britanik për Evropë dhe Amerikë, Alan Dankan e përshëndeti vendimin e presidentit George Ivanov që t’i mundësojë shumicës parlamentare të kryesuar nga lideri...

Emmanuel Macron, presidenti i ri i Francës (Video/Live)

Në raundin e dytë të zgjedhjeve parlamentare në Francë, sondazhet e pare thonë se ka humbur e djathta ekstreme. Exit-poll-ët e realizuara nga Ipsos, Ifop...

Daçiq: Dërgimi në apel i padisë së Bosnjës për gjenocid është i rrëzikshëm

Serbia e ka kritikuar vendimin e Bosnje Hercegovinës që ta dërgojë në apel vendimin e vitit 2007 të një gjykate të OKB-së që e...

Çfarë pushteti ka presidenti i SHBA-së?

Presidenti amerikan ka në duar një fuqi të jashtëzakonshme politike. Por Gjykata Kushtetuese parashikon edhe parimin "Checks and Balances" nga Kongresi dhe Gjykata më...

SHBA, gjykata suspendon vendimin e Trumpit për vendet muslimane

Gjykata federale në New York ka lëshuar urdhër të jashtëzakonshëm me të cilin përkohësisht ndalon SHBA-të që të dëbojnë qytetarët nga vendet të cilat...