List/Grid

Lajmet Subscribe to Lajmet

Këshilli Nacional Shqiptarë – Kumtesë

Këshilli Nacional Shqiptarë – Kumtesë

Këshilli Kombëtar Shqiptar ka mbajtur seancën e IV të rregullt të ftuar nga kryetari Jonuz Musliu me 9 pika të rendit të ditës. Pas diskutimeve të shumta dhe pas shqyrtimit… Read more »

30 ditë paraburgim serbit me eksploziv

30 ditë paraburgim serbit me eksploziv

Shtetasi serb Slobodan Gavriç e mohoi akuzën e prokurorisë kosovare për përgatitje të sulmit terrorist në Kosovë. Në seancën dëgjimore për caktimin e masës së paraburgimit, Gavriç tha se qëllimi… Read more »

Ftohti i madh në Europë

Ftohti i madh në Europë

Tamam në kohë për ‘boxing day’ dhe fundjavën pas saj ishte parashikimi i sinoptikanëve për mbërritjen e sistemit të stuhive dhe të ftohtin që do të mbështillte në darën e… Read more »

Mal i Zi, përfundon mbikëqyrja e vendngjarjes. Të dielën versioni zyrtar

Mal i Zi, përfundon mbikëqyrja e vendngjarjes. Të dielën versioni zyrtar

Pak minuta para orës 15:00 të së shtunës grupi hetimor bashkë me drejtuesin e autobusit, Shkëlqim Çali janë larguar nga vendi i ngjarjes, në urën e Mërkotit, në aksin rrugor… Read more »

Manifestim edhe në Luginë në ndeshjen Serbi – Shqipëri

Manifestim edhe në Luginë në ndeshjen Serbi – Shqipëri

Edhe nëpër rrugët e Bujanovcit manifestohet për ndeshjen  Sërbi – Shqiëri Tifozë të shumtë edhe në Kosovën Lindore sidomos nëpër rrugët e Bujanovcit shihen duke Manifestuar.   Flamuri Autokton Shqipëtar… Read more »

PVD: PVD: Përkrahja masovike ka demoluar strategjinë manipuluese të bllokut bojkotues (Presheva.com)

PVD: PVD: Përkrahja masovike ka demoluar strategjinë manipuluese të bllokut bojkotues (Presheva.com)

Shkruan (Presheva.com) dhe bllokon komentet e Lexuesve, Rtvpresheva.com ju ndan mundesinë të shprehni mendimin përmes komenteve tuaja. Pas suksesit të madh të listës zgjedhore të PVD – së në zgjedhjet… Read more »

Musliu: Lugina s’e ka sikur Krimeja qeverinë ruse, por ka dy qeveri shqiptare puse!

Musliu: Lugina s’e ka sikur Krimeja qeverinë ruse, por ka dy qeveri shqiptare puse!

Kriza e Krimesë mund ta stabilizojë Luginën e Preshevës, duke legjitimuar autonominë e saj, me të drejtë bashkimi me Kosovën, ka thënë Jonuz Musliu, ish-kreu i UÇPMB-së, aktualisht kryetar i… Read more »

Halimi -në krye të Trupit Koordinues emërohen njerëz në mënyrë arbitrare

Halimi -në krye të Trupit Koordinues emërohen njerëz në mënyrë arbitrare

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik (PVD) Riza Halimi ka deklaruar se në ngjarjet politike nuk mund të ndikohet pa pjesëmarrje në to dhe ka shtuar se problemet nuk mund… Read more »

OVL e UCPMB-së homazhe dëshmorëve të kombit

OVL e UCPMB-së homazhe dëshmorëve të kombit

OVL e UCPMB-së ka bërë homazhe tek vendi i rënies dhe varrezat e dëshmorëve të UCPMB-së. Dëshmorët u nderuan nga familjarë,invalidë,veteranë dhe ish pjesëtar të UCPMB- së. Homazhet e sotme… Read more »

Nesër merret vendimi për nëntë shqiptarët e Luginës- familjarët në ankth

Nesër merret vendimi për nëntë shqiptarët e Luginës- familjarët në ankth

Gjykata e Apelit në Beograd ka përfunduar seancën e sotme për rastin e nëntë të rinjve shqiptarë të njohur si “Grupi i Gjilanit”.Gjatë kësaj seance pala mbrojtëse ka dorëzuar disa… Read more »