List/Grid

Lajmet Subscribe to Lajmet

Plani i Millosheviqit për Kosovën

Plani i Millosheviqit për Kosovën

Një dokumentar televiziv “Operacioni Patkoji” i realizuar nga televizioni bullgar BTV jep detaje se si qeveria e Bullgarisë ia dorëzoi Gjermanisë dhe NATO-s informatat e intelegjencias së saj për operacionin… Read more »

Shkup, bashkërendohen qëndrimet për emrin

Shkup, bashkërendohen qëndrimet për emrin

Kreu shtetëror i Maqedonisë sonte në Shkup përfundoi takimin bashkërendues një javë para raundit të paralajmëruar të negociatave në Nju Jork për kontestin e emrit. Në takimin e thirurr nga… Read more »

Publicisti Ardian Klosi tenton vetëvrasjen, shtrohet në psikiatri

Publicisti Ardian Klosi tenton vetëvrasjen, shtrohet në psikiatri

Publicisti Ardian Klosi tenton vetvrasjen me një grusht ilaçesh qetësuese. Në fillim të javës që sapo lamë pas ai është sjellë me urgjencë në spitalin Neurologjik. Pas masave paraprake të… Read more »

VV thotë se do të bllokojë dy pikat kufitare me Serbinë

VV thotë se do të bllokojë dy pikat kufitare me Serbinë

Në një kumtesë për  medie, Lëvizja Vetëvendosje thekson më 18 dhjetor 2011 Këshilli i Përgjithshëm i Lëvizjes Vetëvendosje  ka vendosur që t’i jap afat Qeverisë së Kosovës që të fillojë… Read more »

Tadiq në Kosovë me leje të Qeverisë

Tadiq në Kosovë me leje të Qeverisë

Autoritetet kosovare konfirmuan ardhjen e presidentit të Serbisë, Boris Tadiq, në Kosovë. Ato thanë se përmes zyrave ndërlidhëse të Komisionit Evropian në Beograd e Prishrtinë kanë marrë kërkesën e kreut… Read more »

KFOR-i po kontrollon rrugët alternative.

KFOR-i po kontrollon rrugët alternative.

Leposaviq-KFOR-i ka vendosuar pika kontrolli në rrugët alternative që grupet kriminale serbe kanë hapur që pas mbylljes së dy pikave kufitare në veri të vendit. Ushtarët e KFOR-it në rrugët… Read more »

Stefanovic kërkon ende kohë për vazhdimin e dialogut

Stefanovic kërkon ende kohë për vazhdimin e dialogut

Kryenegociatori i Serbisë në bisedimet me Kosovën, Borislav Stefanovic, ka thënë se raportet për datën e rifillimit të negociatave mes palëve janë vetëm spekulime. “Dialogu do të vazhdojë, kjo është… Read more »

ANULOHET PLOTËSISHT AKTGJYKIMI NË BEOGRAD

ANULOHET PLOTËSISHT AKTGJYKIMI NË BEOGRAD

Gjykata e Apelit në Beograd, pas Ankesës së palës mbrojtëse dhe shqyrtimit të Aktgjykimit kundër nëntë Shqiptarëve nga Presheva, të akuzuar për krime lufte, pastaj të dënuar nga ana e… Read more »

Vdes Sabedin Ajdini në burgun e Beogradit

Vdes Sabedin Ajdini në burgun e Beogradit

Në  natën festive të ndërrimit të moteve VDES në burgun e Beogradit, NJË SHQIPTAR NGA KOSOVA LINDORE   Nga Tërnoci PRESS   Të shtunën e 31 dhjetorit, kur anekënd botës… Read more »

Nderrmarrja “Moravica” ne aksionin e radhës

Nderrmarrja “Moravica” ne aksionin e radhës

Punëtorët e Ndërmarrjes Publike Moravica në Preshevë sot gjatë tërë ditës kanë bërë pastrimin e pusetave në rrugën e Kumanovës, si pasojë e kësaj ka qenë mos kujdesja e qytetarëve… Read more »