28.4 C
Presevo
E shtunë, Qershor 24, 2017

Rusia kërkon qartësi nga Forcat Ajrore zvicërane

Ambasada Ruse kërkoi nga Zvicra një deklaratë pasi forcat ajrore Zvicerane ka shoqëruar një aeroplan të qeverisë Ruse të premten. 3 Avionë luftarakë të Forcave...

Zgjedhjet në SHBA: Mësoni arsyen pse simbolet e demokratëve dhe republikanëve janë gomari dhe...

Për dekada të tëra, Partia Demokratike në Shtetet e Bashkuara është përfaqësuar nga një gomar, ndërsa ajo Republikane nga një elefant. Megjithatë, shumë njerëz...

“Erdogani po synon t’i shtrijë interesat e veta në Kosovë përmes xhamive”

Turqia ka qenë armik i Kosovës në kohën e pushtimit dhe konsiderohet që po vazhdon përpjekjet e saj për të shtrirë interesat e vetë...

Sulm vetvrasës në Siri, numri i viktimave shkon në 150

150 raportohet se ka shkuar numri i viktimave nga një seri shpërthimesh të koordinuara që tronditën Sirinë. Përgjegjësinë për sulmin e mori përsipër ISIS. Sulmet përfshinë...

Pakistani: Sulmi që vrau liderin taliban, i paligjshëm

Ministri i Brendshëm i Pakistanit, Chaudhry Nisar Ali Khan, është ankuar në lidhje me sulmin e telekomanduar të SHBA-së, i cili ka goditur udhëheqësin...

Kiev: Të paktën shtatë ushtarë të vrarë në 24 orët e fundit

Shtatë ushtarë ukrainas u vranë gjatë 24 orëve të fundit në konfrontimet midis rebelëve prorusë dhe forcave të qeverisë në lindje të Ukrainës, njoftoi...

Edhe BE-ja e sheh si kërcënim radikalizmin islamik në Kosovë

Një shkrim në gazetën “The New York Times” për radikalizmin islamik në Kosovë ka zgjuar një interes të veçantë edhe në Bruksel dhe ka...

Historia e emigrantit pakistanez në SHBA – hero i ushtrisë amerikane

Rreth 6,000 anëtarë të ushtrisë amerikane vetëidentifikohen si myslimanë, sipas Pentagonit. E komandanti i përgjithshëm i tyre i ardhshëm mund të jetë një njeri...

Katër ish-ministra nën hetim për çështjen ”KazMunaiGaz”

Katër ish-ministra rumunë janë nën hetim për mashtrim që rezultoi me sekuestrimin e një rafinerie në pronësi të Rumanisë nga grupi kazak ”KazMunaiGaz”, bënë...

“Bushtra që ka lindur Hitlerin është nxehur përsëri”

Austria është thyese e tabuve në politikat evropiane, shkruan gazeta britanike Financial Times, duke komentuar zgjedhjet presidenciale në këtë vend. Kandidati i pavarur, Alexander Van...

Lajme Flash

Përfaqësues të Fondacionit gjerman Konrad Adenauer vizitë komunës së Preshevës

Me fillim nga ora 10:00 e ditës së sotme, përfaqësues të Fondacionit gjerman Konrad Adenauer, z.Walter Glos dhe z. Norbert Beckam - Dierkes u...

MNF SECURITY- Vjen me Ofertë speicale verore

Të nderuar qytetarë të Luginës tonë MNF Security ju shpallë ofertat dhe zbritjet eksluzive për muajt e verës. Duke filluar me zbritjet nga muaji Qershor...

Fillon asfaltimi edhe i pjesës tjetër të rrugës në qendër

Pas përfundimit me sukses të asfaltimit të rrugës së Gjilanit, gjatë ditës së sotme përfaqësuesit e "Putevi Srbije" ishin në vizitë në kabinetin e...