0.1 C
Presevo
Sonntag, Januar 20, 2019

Luftën shekullore në mesë të shqiptarëve dhe serbëve vetëm SHBA-të mundë të zgjidhin!?

Shkruan:Refik HASANI Ish-presidenti i 41-të amerikan George BUSH-i vjetri, ndërmjet viteve 1989-1993,në fund të vitit 1992, i kishte drejtuar ish president serb, Slobodan Milosheviqit se...

Opinion – Ku mbetën vlerat e SHPD-së

Nga Ismet Kadriu Ku mbetën vlerat e SHPD-se, si rezultat dhe trashëgimtarë e më vonshme u themelua subjekti politik PDSH-ja, si dhe programi politik mbi...

Vjeshta e masave të përkohshme në Preshevë

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiq, thot se nuk e patën qare pa ndërhyrë në pushtetin e Preshevës, për shkak mungesës së mbajtjes së seancave...

Bujanoc: Nuk Shembet Pushteti Me Shpifje Dhe Sharje

Kohëve të fundit, në Komunën e Bujanocit, kanë ngritur kokë disa rrjete sociale në internet, të cilat mundohen ta shembin pushtetin me shpifje, sharje...

Si dhe pse u shkarkua kryetarja Ardita Sinani nga Qeveria e Serbisë?

Shkruan: Nehat Hyseni Kryetarja e Komunës së Preshevës, zonja e nderuar Ardita Sinani (PVD), u shkarkua nga ky post me vendimin e Qeverisë së Serbisë,...

Baki Rexhepi: Presheva peng i “të fortit’ dhe heshtjes së opozitës

Presheva peng i “të fortit’ dhe heshtjes së opozitës Ndërsa po i harxhohen ditët organit të “fortë” në Preshevë, deri në zgjedhjet e jashtëzakonshme në...

„Ujku don mjegull“, ose dy „ish“-at e komunës së Preshevës!

Shkruan: Nehat Hyseni "Ujku don mjegull"! Kështu thotë fjala e urtë popullore. Por, vallë pse don ujku mjegull? Këtë nuk na e thotë dot fjala e urtë popullore! Mbase...

Dialogu i Brukselit është ngritur në nivel presidentësh?

Shkruan: Nehat Hyseni Presidenti Thaçi dhe Vuçiqi, kanë paralajmëruar këto ditë takimin në Bruksel, me ndërmhetësiin e komisioneres së lartë të BE-së, zonjës Frederica Mogherini,...

Patriotizëm në vepër i Sabri Novosellës

Që nga pas lufta e tutje shqiptarët janë ballafaquar me folklorizëm nga pseudo patriot të ndryshëm të cilët gojën e kishin përplot me fjalë të...

Presheva dhe Viti i Ri (Vjetër)

Nga redaksia Kur hymë në vitin që sapo e lamë pas, vitin 2018, qytetarët e Preshevës I kishte kapluar një shpresë dhe optimizëm I pa...

Koha

Presevo
Nebel
0.1 ° C
1 °
-1 °
86 %
0.5kmh
75 %
So
4 °
Mo
2 °
Di
3 °
Mi
5 °
Do
3 °