0.1 C
Presevo
Sonntag, Januar 20, 2019

“Kujdes me detajet, në to fle dreqi”

Bashkangjitja e Luginës së Preshevës, Kosovës është një synim i shqiptarëve të Luginës së Preshevës që prej Referendumit të vitit 1992, por, duhet thënë...

Krahasimi në mes të pozitës së shqiptarëve në Luginë dhe serbëve në Kosovë

Krahasimi në mes të pozitës së shqiptarëve në në Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë me atë të Serbëve në Kosovë ka dallime apo lirisht mund...

Në vitin 1999 qytetarët palestinez e djegën Flamurin serb në përkrahje të Kosovës, ndërsa...

Sali Kabashi - Historian Kujtojmë shumë mirë ditët e luftës së fundit në Kosovë, luftë e cila shkaktoi rreth 17.000 viktima shqiptare, 1200 të pagjetur,...

Bujanoc: Nuk Shembet Pushteti Me Shpifje Dhe Sharje

Kohëve të fundit, në Komunën e Bujanocit, kanë ngritur kokë disa rrjete sociale në internet, të cilat mundohen ta shembin pushtetin me shpifje, sharje...

Në finalen në mes Prishtinës e Beogradit-Krahina e Preshevës të mos mbetët...

Shkruan: Refik HASANI Në bisedimet dhe në arritjen e një marrëveshje finale në mesë të Prishtinës dhe Beogradit, është e pashmangshme edhe çështja e...

Nënkryetari i PDSH-së: Po më përgaditet linçimi publik

Shkruan: İlir Sadriu Pas paraqitjes sime në konferencën për media me datë 28 mars 2018 në cilësinë e nënkryetarit të PDSH-së, për të cilën e...

Pse vëllezërit kosovarë nuk protestuan kur Luginasit paguanin 20 euro për të hyrë në...

Nga redaksia e www.rtvpresheva.com Sot në pagesën e rrugës në Shqipëri disa qindra protestues, kryesisht nga Kosova protestuan dhe djegën sportelet e pagesës në "Rrugën...

“Maqedonia flet shqip”, Spartak Ngjela: Amerikanët po u rikthejnë shqiptarëve dinjitetin.

Gjithsesi shqiptarët kudo ku janë po përjetojnë zgjimin e tyre me përkrahjen e madhe amerikane. Kjo kohë do të hyjë në histori si periudha...

Referendumi ’92

Shkruan: Ragmi MUSTAFA Para 26 viteve shqiptarët e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, pas përfundimit të sistemit një partiak tashmë ishin organizuar në subjekte politike dhe...

Ditët i kemi të numëruara-na duhet unifikim karshi Serbisë

Po flitet përreth nesh, e ne po bëhemi të shurdhër. Jemi bërë objekt i debateve televizive, i temave të gazetave, ndoshta edhe i agjendave...

Koha

Presevo
Nebel
0.1 ° C
1 °
-1 °
86 %
0.5kmh
75 %
So
4 °
Mo
2 °
Di
3 °
Mi
5 °
Do
3 °