0.1 C
Presevo
Sonntag, Januar 20, 2019

Ndodh edhe kjo në Kosovë: 13 vjeçarja bëhet nënë

Një vajzë e moshës 13 vjeçare ka lindur fëmijën e saj të parë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ditën e hënë. Ajo e ka...

Vaksina e re njeh qelizat e kancerit

Vaksinat e reja të kancerit që janë aplikuar te njerëzit kanë treguar rezultate inkurajuese, thonë shkencëtarët nga Instituti Kombëtar i Kancerit në Maryland. Te një...

Ikje masive e mjekëve, nga shkurti, 99 mantelbardhë ikën nga Kosova, s’kemi mjek

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, ka thënë se duhet bërë ndryshime në sektorin e shëndetësisë, në mënyrë që të zvogëlohet numri i mjekëve që...

Rreziku i kancerit rritet nga miljet

Ekipet ajrore të SHBA kanë më shumë gjasa të zhvillojnë forma të ndryshme të kancerit sesa popullsia mesatare. Përveç kancerit të lëkurës, tumoret e...

Strategji të reja kundër kancerit të pankreasit

Hulumtimet  për të zhvilluar terapi të reja për kancer pankreatik, Mjekët nga Klinika III e Spitalit në Universitetin e Bonit merr një grant gjatë...

Jeta pa dridhje falë valëve të zërit

Vetëm një nënshkrim me dorë nuk ishte e mundur deri vonë për Dieter Z. dhe Klaus J. Për shkak të dridhjeve të saj esenciale...

Kanabisi reverson proceset e plakjes në tru

Me rritjen e moshës, performanca e kujtesës zvogëlohet. Kanabisi mund t'i kthejë këto procese të plakjes në tru. Kjo është treguar nga shkencëtarët e...

Aprovohet ligji në Serbi, të gjith do jemi dhurues të organeve pas vdekjes

Parlamenti serb miratoi sot Ligjin për Transplantimin e Organeve, i cili përcakton se të gjithë qytetarët janë donatorë potencialë të organeve, përveç nëse ata...

E vërteta e hidhur e vezëve që blini në dyqan

Sa herë bëhet fjalë për blerjen e vezëve, pyetja është gjithmonë e njëjtë: ku mund t’i gjejmë të freskëta? Dhe gjithmonë është e vështirë, për...

Infarkti: Tri shenjat paralajmëruese që DUHET t’i dini

Simptomat e sulmit në zemër mund të shfaqen papritmas dhe nëse nuk i dini ato mund të mendoni se bëhet fjalë për diçka tjetër....

Koha

Presevo
Nebel
0.1 ° C
1 °
-1 °
86 %
0.5kmh
75 %
So
4 °
Mo
2 °
Di
3 °
Mi
5 °
Do
3 °