Përbërësit

PЁR KOREN
4 vezë
4 lugё sheqer
2 lugё miell
1 qese Pluhur pjekje
PЁR MBUSHJЁN
1 qese pudingmjedrash
3 decilitra qumësht
4 lugё sheqer
400 gr kompostovishnjash

Me mikser tunden vezёt, sheqeri, mielli dhe pluhuri pёr pjekje dhe pёrzihen me njё lugё druri.

Pёrzierja derdhet nё tepsi tё mbuluar me letёr pёr pjekje, piqet rreth 6-7 minuta nё furrё tё nxehtё nё njё temperaturё prej 180 gradё celsius.

Nga sasia totale e qumёshtit ndahet pak nga qumёshti dhe tundet budingu, qumёshtin e mbetur e vёmё tё vlojё dhe nё tё shtojmё 4 lugё sheqer dhe e derdhim pudingun e tundur dhe vishnjat e kulluara dhe vlon derisa tё trashёt pёrzierja.

Korja lyhet me kёtё pёrzierje dhe mbёshtillet nё role, kur tё ftohet mirё pritet nё feta tё holla dhe shёrbehet.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.